
Wszyscy dobrze wiemy z czym kojarzy się gabinet dentystyczny. Trzeba tam pójść, zapisać się w kolejkę, potem, gdy wreszcie przyjdzie czas wizyty, usiąść w fotelu (skądinąd wygodnym), poddać się nieprzyjemnemu (mówiąc delikatnie) zabiegowi, a potem jeszcze za to niemało zapłacić. Polska zajmuje niestety wysokie miejsca w rankingach państw europejskich, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się problemy z dostępnością do opieki dentystycznej, ceną wizyty u stomatologa, czy wycofanie gabinetów ze szkół. Przyszły dentysta kształci się pięć lat, potem jest zobowiązany odbyć jeszcze roczny staż, gdzie zarabia około 1000 zł miesięcznie. Przeciętne zarobki dentysty trudno oszacować, gdyż poza pracą na etacie, leczy on jeszcze w prywatnych gabinetach. Szacuje się, że zarabia średnio około 4600 zł. Zarobki te, i to ile za wizytę się płaci, to i tak niewiele, w porównaniu z tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Chore zęby bolą, wyglądają nieestetycznie, a poza tym, mają nawet zły wpływ na zdrowie organów wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że bakterie namnażające się w chorym zębie wędrują do organów takich jak żołądek, płuca i tam powodują problemy zdrowotne.
Dentofobia jest tym typem fobii, który potrafi dosłownie zrujnować życie. Na pewno bardzo dobrze o tym wiemy, jeżeli sami się z nią zmagamy. Liczne próby uświadomienia sobie, że gabinet dentystyczny jest taką samą placówką medyczną jak inne, kończą się brakiem jakichkolwiek efektów, przez co coraz bardziej zaniedbujemy swoją jamę ustną. A stąd już prosta droga do nabawienia się poważnych chorób i przypadłości. Jeżeli więc chcemy tego uniknąć, musimy stawić czoła swoim problemom i zrobić wszystko, by dentysta przestał nas przerażać. Skoro jednak do tej pory nie udało nam się zwalczyć samodzielnie tego problemu, oznacza to, że powinniśmy zgłosić się z nim do odpowiedniego specjalisty. Skierujmy więc swoje kroki do dobrego psychoterapeuty. Poszukajmy takiej osoby w naszym mieście i zacznijmy regularnie uczęszczać na terapię. To z niej wszystkiego się dowiemy. Odkryjemy, dlaczego stomatolog wywołuje u nas te niepokojące objawy i nauczymy się radzić sobie ze stresem oraz lękiem. Oczywiście to wszystko wymaga czasu, ale warto go poświęcić, by móc później ze spokojem dbać o swoje zęby.
Pojęcie implantologii jest ściśle związane z działalnością stomatologiczną i oznacza po prostu możliwość funkcjonalnej odbudowy brakujących zębów za pomocą implantów. Rozwój dziedziny stomatologii, jaką jest implantologia, był możliwy dzięki odkryciu zjawiska zrastania się kości z powierzchnią tytanu. Umożliwiło to dalsze prace oraz rozwój implantologii. Coraz szybszy postęp technologiczny pozwala na korzystanie z coraz nowszych metod przy wstawianiu implantów. Dostęp do technik obrazowania trójwymiarowego sprawia, że przeprowadzenie zabiegów jest bezpieczne i mało inwazyjne. Usługi z zakresu implantologii są oferowane przez dobre gabinety stomatologiczne. Wycena za wykonanie implantów jest uzależniona od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki estetycznej odbudowie zębów za pomocą implantologii, każdy może posiadać wymarzony biały uśmiech. Warto jednak pamiętać, aby udać się do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego, gdzie mamy pewność, że wykonywany zabieg będzie przeprowadzony w najlepszy sposób.
Obecnie dwie nazwy funkcjonują na przemian w polskiej nomenklaturze. Mowa tu o takich rzeczownikach jak dentysta oraz stomatolog. Jeszcze zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej stosowany był zwrot lekarz stomatolog, który określał absolwentów uczelni medycznej, którzy ukończyli studia magisterskie pięcioletnie na kierunku lekarsko dentystycznym. Z upływem 1 maja 2004 rozpowszechniła się nazwa lekarz dentysta i jest stosowana do dziś. Gabinet dentystyczny to miejsce, które odstrasza skutecznie wielu ludzi. Do dziś nie wiemy co takiego jest w dentyście, że większość ludzi wręcz panicznie boi się wizyty na krześle dentystycznym. Samo brzmienie tego przedmiotu brzmi podobnie do krzesła elektrycznego, a to może napawać nas pewnym niepokojem. O zęby powinniśmy dbać całe życie i myć je przynajmniej 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Oczywiście wielu ludzi praktykuje mycie zębów po każdym posiłku, jednak nie jest to obligatoryjne. Badania wykazały, że zębom ludzkim w zupełności wystarczają mycia 2 razy dziennie.
Żadne, nawet najzdrowsze zęby nie są wieczne. Z tego powodu każdy człowiek, któremu zależy na zdrowiu powinien regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, nawet jeśli wydaje mu się, że nie ma specjalnie problemów z zębami. Wielu ludzi niestety lekceważy temat, przez co później muszą się zmagać z bólem zęba i dopiero wtedy reagują. Leczenie wtedy zazwyczaj jest jednak zwykle zdecydowanie droższe i trudniejsze. Dentysta musi wówczas ocenić, czy ząb kwalifikuje się już do leczenia kanałowego. Zwykle konieczne będzie zdjęcie RTG zęba. Pocieszające jest to, że obecnie stomatologia stoi na takim poziomie, że konieczność usunięcia zęba to już naprawdę ostateczność, chyba że chodzi o tzw. zęby mądrości, które nie są specjalnie potrzebne. Nie warto jednak zwlekać z wizytą u stomatologa, jeśli chce się mieć zdrowe zęby i ładny uśmiech. Jeśli ktoś w przeszłości jednak zaniedbał sprawę i ma braki w uzębieniu, może zdecydować się na implanty, jednak wtedy już koszt będzie naprawdę bardzo duży, więc lepiej leczyć zęby na bieżąco.