Parę słów o prądzie i jego zastosowaniach

esów energetycznych: wytwarzanie energii (zamiana pewnej energii (np. mechanicznej) na energię elektryczną) akumulacja energii rozpraszanie energii W elemencie idealnym, zachodzi tylko jeden z powyższych proces

Parę słów o prądzie i jego zastosowaniach Jeżeli szukasz przemiennika częstotliwości dla siebie lub Twojej firmy, koniecznie odwiedź tą stronę:

Z czego składa się obwód elektryczny

W elementach obwodu zachodzą trzy rodzaje procesów energetycznych:

wytwarzanie energii (zamiana pewnej energii (np. mechanicznej) na energię elektryczną)
akumulacja energii
rozpraszanie energii

W elemencie idealnym, zachodzi tylko jeden z powyższych procesów (np. idealny rezystor ? tylko rozpraszanie energii). Natomiast w elemencie rzeczywistym jednocześnie zachodzą dwa, a nawet i trzy procesy energetyczne. Jednakże zawsze jeden proces dominuje nad pozostałymi.

Elementy mające zdolność do akumulacji i rozpraszania energii nazywany elementami pasywnymi, a pozostałe aktywnymi (źródła prądu i napięcia oraz np. tranzystor i dioda tunelowa).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_elektryczny


Przetwornica w samochodzie?

Są dwa sposoby na to, by urządzenia typu laptopy czy telefony podłączyć do prądu dostępnego w samochodzie. Pierwszy z nich to ładowarki na 12V, drugi - przetwornica, która będzie działała z każdym urządzeniem ze "zwykłą" wtyczką.

Sa oczywiście ograniczenia - nie polecam podłączania suszarki do włosów, czy czajnika elektrycznego. Jednak jeśli potrzebujesz naładować kilka różnego typu urządzeń, bo jesteś w podróży, to przetwornica może lepiej się sprawdzić.

Telefon komórkowy, tablet, laptop, aparat fotograficzny, itd - wszystko ma "swoje" typy ładowarek kupowanie. Zamiast kupować ich odpowiedniki samochodowe, lepiej będzie kupić jedno urządzenie - prostą przetwornicę, która kosztuje w granicach 60-100zł.


O prostownikach - za Wikipedią:

Prostownik jest to element lub zestaw elementów elektronicznych służący do zamiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku, które po dalszym odfiltrowaniu może być zmienione na napięcie stałe.
Prostowniki są stosowane w energetyce, zasilaniu maszyn i urządzeń (np. w lokomotywach elektrycznych), w galwanotechnice oraz w większości urządzeń elektronicznych zasilanych z sieci energetycznej lub jakimkolwiek napięciem przemiennym (np. układy elektryczne samochodów). Prostownikiem jest również detektor diodowy wykorzystywany do detekcji sygnału radiowego zmodulowanego AM lub FM.

Nazwa prostownik jest używana również w języku potocznym jako określenie ładowarki akumulatorów samochodowych. (Technicznie nie jest to jednak określenie poprawne, ponieważ ładowarki takie składają się z: transformatora, prostownika właściwego (często sterowanego - zobacz poniżej), układu regulującego, itd.)



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prostownik