Prawnicy, radcy i adwokaci - o prawie

także nie do rzeczy ? np. użytkowanie prawa). Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, czyli skutecznym erga omnes ? wobec wszystkich. W Polsce kwestie związane z prawem rzeczowym reguluje księga druga kodeksu cywilnego ? Własn

Prawnicy, radcy i adwokaci - o prawie http://antelegem.pl/

Wikipedia o prawie rzeczowym

Prawo rzeczowe ? dział prawa cywilnego regulujący powstanie, treść, zmianę i ustanie prawa własności i innych praw do rzeczy (w wyjątkowych sytuacjach także nie do rzeczy ? np. użytkowanie prawa). Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, czyli skutecznym erga omnes ? wobec wszystkich.

W Polsce kwestie związane z prawem rzeczowym reguluje księga druga kodeksu cywilnego ? Własność i inne prawa rzeczowe ? a także wiele ustaw szczególnych, np. ustawa o księgach wieczystych i hipotece, ustawa o własności lokali, ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów i inne.

Dla polskiego prawa rzeczowego charakterystyczne jest zamknięcie przez ustawodawcę katalogu praw rzeczowych ? tzw. zasada numerus clausus praw rzeczowych: własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rzeczowe


Czy warto korzystać z pomocy prawnej?

W wielu sytuacjach przydaje się pomoc prawna, która rozwiewa nasze wątpliwości lub zapewnia nam wiedzę, która pomaga uniknąć problemów. Nie każdy zna swoje prawa i obowiązki, dlatego często dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy prawnej. Wiele osób nie zastanawia się nad takim pomysłem i często stanowi to duży błąd. Z takiego wsparcia skorzystać może każdy i wszyscy, którzy to robili, wiedzą doskonale, że jest to bardzo korzystne. Taka pomoc przyda się w wielu sytuacjach, które związane mogą być z naszym codziennym życiem lub pewnymi wydarzeniami, jakich nie doświadczamy każdego dnia. Może to być rozwód, sprawa spadkowa lub inna sytuacja, w której dodatkowa wiedza i znajomość przepisów będzie przydatna.


Polska i jej prawo cywilne - Wikipedia

Prawo cywilne (łac. ius civile) ? gałąź prawa obejmująca zespół norm prawnych regulujących stosunki między podmiotami prawa prywatnego, stanowiąca zarazem trzon prawa prywatnego.

Normy prawa cywilnego wyróżniają się spośród innych norm prawnych tym, że regulują stosunki między autonomicznymi podmiotami. Oznacza to, że nie występuje charakterystyczny dla prawa publicznego stosunek podporządkowania jednego podmiotu innemu podmiotowi. Ze stosunków cywilnoprawnych wynika zasada autonomiczności podmiotów, która oznacza, że samodzielnie kształtują one relacje między sobą. Normy prawa cywilnego wyznaczają tylko ogólne granice autonomii podmiotów uwzględniając interes powszechny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_cywilne