Ubytki i braki w stałych zębach

leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem

Ubytki i braki w stałych zębach

Opis i definicja stomatologii. Wikipedia

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia


Czym jest endodoncja? Wikipedia odpowiada

Endodoncja ? dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endodoncja


Zalety korzystania z bezpłatnej stomatologii

Wiele osób korzysta z bezpłatnych usług stomatologicznych. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które muszą poddać się dłuższemu leczeniu stomatologicznemu lub po prostu nie mogą przeznaczyć dostatecznej ilości środków na prywatne leczenie. Trzeba przyznać, że obecnie jakość usług stomatologicznych wykonywanych bezpłatnie jest dosyć wysoka, jedynym problemem może być fakt, że nie wszystkie usługi stomatologiczne wykonywane są bezpłatnie.

Jednak w razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy stomatologa przyjmującego bezpłatnie, który w sprawny sposób zajmie się leczeniem ubytków zębowych. Zaletą korzystania z bezpłatnej stomatologii jest też fakt, że małe gabinety stomatologiczne udzielające bezpłatnej pomocy stomatologicznej znajdują się obecnie przy wielu państwowych przychodniach.