Usługi geodezyjne potrzebne praktycznie każdemu

anży istnieje potrzeba wykonania prac geodezyjnych może następować coraz szybszy rozwój tej branży. Sprzyja temu również postęp technologiczny ? zaawansowane oprogramowanie i urządzenia pomagają w coraz bardziej kompleksowej obsłu

Usługi geodezyjne potrzebne praktycznie każdemu

Ważna działalność geodezyjna

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju usług, które możemy określić jako usługi geodezyjne. Dzięki temu, że właściwie w każdej branży istnieje potrzeba wykonania prac geodezyjnych może następować coraz szybszy rozwój tej branży. Sprzyja temu również postęp technologiczny ? zaawansowane oprogramowanie i urządzenia pomagają w coraz bardziej kompleksowej obsłudze klientów, także tych geodezyjnych.

Warto wiedzieć, że podstawową działalnością geodezyjną jest wytyczanie map, dzięki któremu możemy nie tylko obracać nieruchomościami o określonym obszarze, ale także na przykład inwestować w budownictwo. Nic więc dziwnego, że obecnie geodezja to niezwykle rozwijająca się branża.


Kwestia niższej geodezji. Cytat z Wikipedii

Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1.

Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?.1 Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa


O podziale geodezji w Wikipedii

Współczesna geodezja dzieli się na:

geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) ? naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6.
geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniających kulistość Ziemi,
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja